DOPRAVA ZDARMA OD 2500 Kč PO CELÉ ČR!

Podzimní a teplotní změny mohou způsobit mnoho nepříjemností a nemocí, jako např. nachlazení, rýma, kašel a další běžná onemocnění této chladné a proměnlivé sezóny

Ucpaný nos, pálení hrdla, horečky a kýchání. Na podzim je nachlazení je pro mnoho lidí bohužel častá a nepříjemná záležitost. Letos tomu napomáhá i velmi proměnlivé počasí, kdy teplé slunečné dny se střídají s deštivými a větrnými dny. Neúměrné používání klimatizačních systémů ve veřejných prostorách rovněž zvyšuje riziko nachlazení nebo jiného virového onemocnění.

Jsou to právě teplotní výkyvy, který jsou velkým nepřítelem pro oslabený organismus člověka, a proti kterému je třeba bojovat.  Virová onemocnění jako např. chřipka využívají tuto klimatickou nestabilitu k infiltraci tkání, které chrání dýchací cesty. Tělo na to reaguje zánětem, tvorbou hlenu, nosní kongescí, horečkou a kýcháním. Abychom se mohli bránit, k tomu nám pomáhá náš vlastní imunitní systém. Pokud není dostatečně silný a připraven, nedokáže pak zabránit volnému přístupu více než 250 kmenům existujících virů do organismu, které způsobují nachlazení. Výsledkem jsou typické symptomy prochladnutí, jako je bolest svalů, ucpaný nos, rhinitida, těžkost hlavy, bolest očí, pálení v krku, dočasná ztráta čichu a chuti. Příznaky, které Vám pak po několik dní komplikují normální průběh každodenních akcí.

 

Jak se bránit a bojovat proti nachlazení

Jak jistě každý z nás vyzkoušel na vlastní kůži, zbavit se nachlazení je obtížné, pokud neaplikujeme doporučená léčiva od lékaře (antibiotika, antipyretika, analgetika), které často symptomy jenom zmírní. Nejlepší cestou je připravit tělo tak, aby dokázalo odolat všem těmto virům a zůstalo po celé období ve výborné kondici. Prevence je skutečným trumfem pro každého, začíná jako vždy od jídla, přes hygienu (například častější mytí rukou, vyhýbání se kýchání nebo kašlání na veřejnosti, protože částice hlenu mohou letět vzduchem rychlostí až 160 km/h. nebo dosáhnout vzdálenosti až 6 metrů). A konečně je potřeba podporovat tělo doplňováním vitamínů a minerálů prostřednictvím přírodních doplňků stravy.

 V naší stravě by nikdy nemělo chybět sezónní ovoce a zelenina. Tato jídla poskytují vitamíny, minerální soli, antioxidanty, flavonoidy a mnoho dalších živin, které pomáhají tělu vytvořit si vlastní obrannou bariéru. Zejména vitamín A (přítomný v dýně, mrkvi, bramborách, špenátu, brokolici a vodnici) pomáhá udržovat zdravou sliznici dýchacího traktu, vitamin B je určitě nejlepším přítelem imunitního systému a pro produkci protilátky zapojené do boje proti infekcím (dostupné ve vaječném žloutku, mléce, sóji, hnědé rýži, čerstvých fazolí, čočce, lískových oříšcích, mandlích, květáku); pak je tu slavnější vitamín C (který, jak víme, je spojován s citrusovými plody, ale nachází se také v kiwi, ananasu, paprikách, rajčatech, květáku, brokolici a v některých zelených salátech, jako je salát a radicchio), který je schopen urychlit léčbu nachlazení. Vitamín C, pokud je užíván preventivně v  kombinaci s kvercetinem (v jablku, červených hroznech, zeleném čaji, červené cibuli, propolisu), dokáže zahnat počínající nachlazení.

 

Nachlazení a homeopatie: nejčastěji používaná homeopatika při prvních projevech

Nejlepší obranou před nachlazením je silný imunitní systém. Při prvních známkách nachlazení můžeme bezpečně zvolit hned několik homeopatických preparátů. Ferrum phosphoricum je tkáňová sůl, kterou můžeme zvolit hned v počátečních stadiích nachlazení a můžeme užívat po celou dobu léčby nachlazení. Homeopatikum Aconitum se užívá pouze při prvních náznacích nachlazení nebo chřipky. Většinou nachlazení přichází velmi rychle, během pár hodin, provází je neklid, strach a žízeň. Allium cepa podáme, pokud začne téct z nosu a očí, výtok působí pálení. Při náhlém propuknutí nachlazení, kdy je nám horko, můžeme mít červené tváře a rozšířené zorničky, jsme bez žízně a nepotíme se, zvolíme homeopatikum Belladonna.Bryonia alba je užitečná při nachlazení, kdy se cítíme velmi podráždění, v těle je pocit napětí, chceme jen ležet a každý pohyb projevy jen zhoršuje. Máme žízeň, bolí nás hlava a kosti.

Nachlazení v podzimních obdobích, kdy prochladneme vlivem vlhkých a chladných dnů, odpovídá nejčastěji symptomům, které má homeopatikum Dulcamara. Eupatorium je užitečné při nachlazení a chřipce s bolestmi svalů, kostí a bolesti na prsou. Je to spojené s žízní a nepříjemným kašlem. V případě, že nachlazení vypukne po vystavení nějakému stresovému zážitku, nebo vás trápily obavy z nějaké události, přepracování, vyčerpání, pomůže homeopatikum Gelsemium. Nux vomica pomůže uvolnit ucpaný nos, který se zhoršuje v noci, zatímco ve dne máte výtok, jste popudliví a netrpěliví. Když se projevy nachlazení objeví převážně ráno, vy se probudíte ztuhlostí a neklidem např. po velkém vydání energie, zvolte Rhus toxicodendron.

Projevy nachlazení, chřipky a zánět horních cest dýchacích dokáží řešit i další homeopatika. Proto je vždy dobré správný výběr homeopatik pro vaše potíže konzultovat s odborným homeopatem.

Nachlazení a fytoterapie: Jaké jsou nejlepší byliny pro boj s tímto onemocněním

V přírodě najdeme mnoho bylin, které pomáhají působit proti nachlazení a všem nepříjemným souvisejícím příznakům. Nejznámější je určitě Echinacea, která má imunostimulační účinek schopný posílit obranyschopnost těla. Zejména, pokud jde o symptomy chřipky nebo horečky, spojené s zánětem horních cest dýchacích. Echinacea je vynikajícím prostředkem jak pro prevenci, tak pro probíhající onemocnění, ale můžeme se také spolehnout na čaj z lipového květu nebo kopřivy. Řebříček je užitečný pro podporu transpirace, působí jako přírodní antiseptikum. Skořice je známa jako antivirotikum a přírodní antibiotikum. Kurkuma obsahuje vitamin C a má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.  Šípek je vynikající ve formě bylinného čaje a má velké detoxikační působení proti toxinům, dále působí jako antipyretikum schopné regulovat tělesnou teplotu. Nikdy nezapomeňte na účinnost přírodních léků, které užívaly naše babičky. K nim patří tymián, rozmarýn a oregano. Tato směs pomůže uvolnit a vyčistit dýchací cesty, pomůže v boji proti virům a bakteriím v těle. Není náhodou, že produkt Actigerm od italské firmy A.V.D. Reform je založen na těchto složkách!

 

Nachlazení: léčivé houby a probiotika

V případě sezónních onemocnění, nachlazení a horečky může být užitečné znovu uvést do rovnováhy bakteriální flóru, což je velmi důležitý prvek pro imunitní bariéru připravenou reagovat na vnější útoky. Střevní rovnováha je dnes často přetěžována moderním stylem života, stravou bohatou na cukry a živočišné bílkoviny, aniž by se bralo v úvahu znečištění životního prostředí a nadměrné užívání léků. I léčivé houby mohou být cennou pomůckou k posílení imunitního systému, zejména mykoterapeutické houby jako Shiitake, Maitake a Reishi jsou díky betaglukanům, které jsou v nich obsaženy, schopny lépe regulovat obranyschopnost těla tak, aby byla odolná vůči virům v podzimním a zimním období. Pokud chcete posílit svůj organismus i pomocí těchto hub, produkty  Immunity-Assist total nebo Immunity-Assist forte odvedou svoji práci. 

Zpět do obchodu